top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPaulina Traczyńska

Kształt wartości

Zaktualizowano: 24 lut 2023Chciałam w tym miejscu opowiedzieć o jednym małym obrazku, który namalowałam w tym roku. "Owoce Współpracy z Duchem Świętym" to półabstrakcyjna, a może ćwierćabstrakcyjna odpowiedź na pytanie czym są owoce Ducha Świętego, których tradycja KK naliczyła puki co 12.


A więc: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystość. Wszystkie one nie są czymś gotowym, jakąś funkcją, która się w nas pojawia nagle i trwa nieprzerwanie. Powstają pod wpływem Ducha Świętego ale wymagają od nas współdziałania. Zależność ta była dla mnie pewnym zaskoczeniem i może dlatego chcę się podzielić z Wami owocem moich wizualnych przemyśleń na temat kształtu 12 cnót.


Po raz pierwszy wymienił je św. Paweł w Liście do Galatów (Ga 5, 22). Aktualne przekłady Pisma Świętego z języków oryginalnych podają ich 9: cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Tradycja katolicka podaje natomiast listę 12 owoców (KKK p.1832), a róznica wynika zapewne z tego, że Katechizm za podstawę bierze sobie przekład łaciński obowiązującej do 2001 roku - Wulgatę Klementyńską (Ga 5, 22-23 Wulg.) . Osobiście zastanawiam się, czy wspomnianych owoców nie może być więcej niż 12, i czy nie mogą mieć różnych podgatunkiów, ale to już moje osobiste przemyślenia.


Na koniec podziękuję inspiratorom mojej pracy - Fundacji Betesda. Dzieło te nie powstało by pewnie gdyby nie konkurs, który zorganizowali. A chodzi o konkurs Quadriennale Betesdy 2021, któremu przyświecało hasło "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi".


Wystawa Qadriennale Betesdy, na której jest eksponowana moja praca jest otwarta dla zwiedzających:

do 7 listopada 2021

we wtorki i środy 17:00-19:00 oraz w niedziele 10:00-14:00

w Podziemiach Kamedulskich przy Dewajtis 3 w Warszawie.


Specyfikacja obrazu:

autor: Paulina Traczyńska

tytuł: Owoce współpracy z Duchem Świętym

technika: akryl na płótnie

wymiar płótna: 20 x 20 cm

rok powstania: 2021
76 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page